Octomilky

Drosophila melanogaster   „Vestigal"

 

 Jedno ze základních krmiv pro chovatele dendrobátek,i když mají poměrně malou nutriční hodnotu. Ale dají se snadno chovat a chov je velice produktivní.Já chovám pouze malou formu octomilek, Drosophila melanogaster „Vestigal“. Chovám je v 1,5 l plastových lahvích od poděbradky, kterým jsem odřízl svrchní část. Kultivační medium si připravuji sám z následujících ingrediencí:

300 ml vody                                                                                

42 g čerstvého droždí

15 g čiré želatiny

50 g cukru

polohrubou mouku (tu podle potřeby,jak napíšu dále)

Uvedená množství nemusí být dodržena. Nic se nestane,když bude o nějaký ten gram míň nebo víc.

Ingredience

 

Postup přípravy:

 Do 300 ml vody přidám 15 g droždí a želatinu, rozmíchám a pomalu přivedu k varu. Poté přidám cukr a nechám mírně povařit tak 5-10 min. Nakonec začnu přisypávat polohrubou mouku do té doby než směs zhoustne tak, aby ještě tekla. Když je to hotové, nechám to tak 5 min vychladnout,znovu promíchám a postupně směs naliji do připravených lahví. Napřed jen trochu, aby se láhev nezkroutila a pak tak do výše 2-3 cm. Na to naliji droždí (které zbylo po oddělení těch 15 g) rozmíchané ve vodě. Pro to, aby se mušky měli po čem pohybovat, a aby se zabránilo vypadávání kultivačního media, se používají různé materiály. Mě se nejvíce osvědčila 1 cm silná polystyrénová deska, kterou koupíte v každém hobbymarketu a kterou si nařežu na díly cca 15x7, tak, aby se mi vešli na těsno do lahve. Ty přidám hned potom co jsem nalil droždí rozmíchané ve vodě. Láhve pak zakryji ubrouskem, který zajistím gumičkou.

 Z tohoto množství jsou dvě lahve. Já dělám trojitou dávku do šesti lahví tak jednou za 10-14 dní.

Právě dodělané lahve s kultivačním mediem

 

Lahve s kultivačním mediem nechám do druhého dne zakysat a pak přidám mušky. Asi za 14 dnů se mušky natolik rozmnoží, že je můžeme začít zkrmovat.

Po 24 hodinách přidáme násadu mušek

Po cca 10 dnech

Z důvodu zachování vlhkosti mám lahve s muškami umístěné, při běžné pokojové teplotě, v plastových boxech zakrytých položeným víkem (ne úplně uzavřených kvůli větrání). Navíc to částečně zabraňuje vniknutí divoké formy, která by znehodnotila chov.

Box s násadami

Při zkrmování buď sypu mušky přímo z lahve do terária, nebo je napřed nasypu do menší nádobky, přidám vitamíny a pak zkrmuji žabkám.

 

 Tipy pro chov:

1. Teplota kolem 23°C, při vyších teplotách mají mušky tendenci vracet se k přírodní formě

2. Vlhčí prostředí, aby příliš nevysychalo kultivační medium

3. Zabránit přístupu přírodní formy mušek k násadám

 

Při uvedeném způsobu chovu jsem plně soběstačný a jen výjimečně jsem musel nakoupit násady od někoho jiného.

 

Pokud by někdo měl nějaké dotazy může mě kontaktovat. Rád je zodpovím.