O. pumilio „Bastimentos orange“
MÍSTO VÝSKYTU: Panama, Isla Bastimentos(viz. mapa dole)
VELIKOST: cca 20mm
MAXIMÁLNÍ VĚK: 10-15 let
DOSAŽENÍ DOSPĚLOSTI:_12 měsíců
TERÁRIUM: pro pár až trio 1,2 70x60x70cm(DxŠxV),viz Tipy pro chov
TEPLOTA: 25-28°C, noční pokles 2-5°C
VLHKOST: 70-80% přes den; ráno, večer a v noci 100%, od května do září více rosit (období dešťů)
POTRAVA: čerstvě vylíhlí cvrčci, chvostoskoci, octomilky
TYPY PRO CHOV: Zatím mám jen velmi krátké zkušenosti s jejich chovem, ale přesto si dovolím vám předat pár tipů:
- čím větší terárium, tím lépe. Nakladená snůška se z terária neodebírá, jako např. u R. lamasi, ale ponechává se v teráriu, aby se o ní rodiče starali. Vajíček může být i kolem deseti kusů. Po vykulení pulců (u mě to trvalo cca 10 dnů) je samička, ale i samec, po jednom přenesou do nálevek bromélií. Samička je potom krmí neoplozenými vajíčky. Po metamorfóze (u mě po cca 40-ti dnech) se mladé žabky ponechávají s rodiči ještě tak 3-6 měsíců, a to je jeden z důvodů proč doporučuji tak velké terárium.
- delší dobu „zajeté“ terárium, s množstvím bromélií (r. Neorelegia, Vrisea) a jiných rostlin. Na dně je dobré mít vysokou vrstvu listí (dub, buk, mandlovník), ve kterém se dobře daří chvostoskokům a stínkám, které by jsme měli nasadit do terária hned po založení, aby měly jak dospělé žabky, tak hlavně případně odchovávané potomstvo dostatek kvalitního krmení.
- pozor na překrmení cvrčky. Ze začátku jsem cvrčky hodně, takřka každodenně krmil, ale žabky mají takový apetit, že se jimi doslova přecpávaly (zvláště samičky). Stačí jimi krmit tak dva až třikrát týdně a hlavně jim dopřát stálý přísun chvostoskoků, které opravdu milují.